Loading Gif
Telefon +90 242 322 63 86
+90 506 407 0 497

Evliliğin Travması Boşanma

255 kez okundu

Boşanma evli bir çiftin yaşayabileceği en şiddetli durumlarından biridir. Stres sıralamasında çocuk ve eş kaybından sonra gelir. Her ne kadar istenmese de çiftler boşanma yoluna gitmek durumunda kalabilir. Bu sürece giren çiftler psikolojik olarak ağır bir yükün getirdiği zorlukları yaşamaya başlarlar. Sürecin içinde çocukları, kök aileleri ve çevreyle oluşabilecek muhtemel sorunlar süreci yönetmelerini daha da zor hale getirmektedir. Bu sebeple ayrılmaya karar veren kişilerin bireysel ya da birlikte danışmanlık sürecinden geçmeleri gerekmektedir. Kriz durumunu sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri özellikle kendilerinin ve çocukların ruhsal sağlığı açısından çok önemlidir.

Boşanma öncesinde evlilik sorunlarını çözümlemekte sorun yaşayan çiftin evlilik danışmanlığı alması gerekir. Ülkemizde maalesef çiftler sorunları tam bir karmaşa yumağı haline gelmeden genelde evlilik danışmanlığı sürecine başlamamaktadırlar. Son yıllarda sorun yaşayan çiftlerin kök aileleri tarafından danışma sürecine yönlendirilmeye başlanması ise sevindirici bir gelişme olmuştur.

Her evlilik kendine ait şartlarını yapısını ve ekolojik sistemin oluşturmuş bir organizma gibidir. Bu sebeple evliliğin yapısı çiftlerin özellikleri ilişki dinamikleri dikkate alınarak kişiye özel bir danışma süreci planlanır. Bu süreç boyunca aile danışmanının hedefi evliliğin bozulmasına ve ilişkinin dağılmasına sebebiyet verebilecek problemlerin çift tarafından düzenlenmesine ve problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmaktır.

Ülkemizde son yıllarda evlilik danışmanlığı hizmeti almak üzere gelen çift sayısı artış göstermektedir. Evlilik danışmanlığı süreci içinde sorunlarını çözümlenemeyen çiftler yine de boşanmaya karar verebilir. 

Boşanma sebepleri arasında en çok gözlemlenen sorunlar;

  • Çatışma yönetimi
  • İletişim Problemleri 
  • Ekonomik Problemler 
  • Kök Ailelerle İlişkileri Düzenleyememek 
  • Aldatma
  • Şiddettir  

Boşanma sonrasında boşanan birey kendisini bir yas süreci içinde bulabilir. Evliliğin bitişini kabul etmekte zorlanabilir. Bu durum altında kişinin sürece uyum sağlayabilmesi için danışmanlık hizmeti alması önerilir. Çocuklarda boşanma süreci sonrasında zorluklar yaşayabilir bu durumda çocuğun danışmanlık alması anne babasının ayrılma sürecine uyum sağlaması konusunda yardımcı olur.

Antalya'da bulunan Özel Yeni Hayat Aile Danışma Merkezimizde boşanma öncesi ve sonrası yetişkinler ve çocuklarla danışma süreci hizmeti verilmektedir.

UZM. KLİNİK PSİKOLOG SİBEL PARLAK Yeşilbahçe Mah. Metin Kasapoğlu Cad.
Hacı Hatice Apt. No: 7 / 6 (Sampi Kavşağı)
Muratpaşa / Antalya
+90 242 322 63 86 +90 506 407 0 497 psikolog@sibelparlak.com