Loading Gif
Telefon +90 242 322 63 86
+90 506 407 0 497

Nemfomani

6388 kez okundu

Kadınlarda görülen sosyal konumunu, ailesini ve yaşının gereklerini düşünmeden ve cinsiyetinin özelliklerine uymayan farklı erkeklerle cinsel ilişkide bulunma isteği ve aşırı cinsel istek duyma haline Nemfomani denir. Bu sorunu kadında aşırı seks düşkünlüğü ya da cinsel taşkınlık olarak kısaca tanımlayabiliriz.

Eşine yada sevgilisine aşırı cinsel istek duyan kadınları bu tanımlamaların dışında tutmak gerekir zira nemfomani sorunu yaşayan kadınlar tek eşli değil çok eşli bir cinsel hayat yaşarlar. Toplum değerlerini önemsemeden, bazen başlarını yasalarla bile derde sokabilirler, erkek seçiminde kriterleri yoktur. Pornografik yayınlara düşkündürler. Sekse olan bağımlılıkları bir gerilim yaşamalarına neden olur ve öfke kontrolünde sorun yaşayabilirler. Dikkat sorunu yaşarlar, cinsel işlev bozukluklarından orgazm bozukluğu eşlik eden sorunlarıdır. Orgazm bozukluğu yaşadıkları için cinsel ilişki sonunda doyuma ulaşamazlar ve ilişiki sonunda rahatlama olmaz gerilimleri devam eder.

Nemfomaniyi yaratan sebepler :

  • Kalıtsal nedenlerle
  • İç salgı bezleri düzensizliği
  • Organik beyin hasarı
  • Ruhsal sorunlar
  • Kötü ve güvensiz geçirilmiş çocukluk dönemine bağlı gelişebilir.

Nemfomani tüm dünyada kadın popülasyonu içinde çok az görülmektedir. Kadının cinsel isteği sevgi ve şefkat duygusunun tatminine çok bağlı olduğu için kadının kimyasına ters bir durumdur. Kadınlarda sevgi, sadakat ve bağlılık duyguları seksten üstündür.

Teadvisinde ilaç tedavisi ve cinsel terapi beraber yürütülmelidir.

UZM. KLİNİK PSİKOLOG SİBEL PARLAK Yeşilbahçe Mah. Metin Kasapoğlu Cad.
Hacı Hatice Apt. No: 7 / 6 (Sampi Kavşağı)
Muratpaşa / Antalya
+90 242 322 63 86 +90 506 407 0 497 psikolog@sibelparlak.com